PROBLEMA NUM: 4962 - CATEGORIA: generici - DIFFICOLTA': ***
Mrs. Mason bought ice cream treats for 7 children. Each child picked either a sundae or a milkshake. The sundaes cost $6 each and the milkshakes cost $4 each. If Mrs. Mason spent a total of $36, how many of each type of treat did she buy?